Aktuálně je výše mého důchodu 4545 Kč. Jde s touto skutečností něco dělat?

Otázka:

Dobrý den,
jsem invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Aktuálně je výše mého důchodu 4545 Kč. Jde s touto skutečností něco dělat?
Má situace je následující.
Je mi 33 let a do svých 26 let jsem normálně viděl. V roce 2014 jsem vlivem zdravotních problémů přišel o téměř většinu zraku a následně v témže roce mi byla přiznána invalidita 3. stupně. Od té doby jsem rovněž začal pobírat invalidní důchod. Dále pobírám příspěvek na mobilitu a příspěvek na péči. Od roku 2007, po střední škole jsem neúspěšně studoval 3 roky na VŠ v Brně, následně jsem dokončil bakalářské studium v Ostravě a pokračoval na navazující magisterské studium až do roku 2014, kdy jsem byl nucen přerušit studium vlivem zdravotních problémů. Po dvouletém přerušení jsem studium ukončil. Při studiu jsem měl pouze brigády na dohodu o provedení práce. Od dubna 2016 jsem zaměstnán v neziskové společnosti s platem 6000 Kč. Bydlím u rodičů a rád bych se osamostatnil, ale se současnou finanční situací je to téměř nereálné.
Za případnou odpověď či radu mnohokrát děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Aktuálně je výše mého důchodu 4545 Kč. Jde s touto skutečností něco dělat?

Ano, tato situace má řešení, které jsem v důchodové poradně několikrát popisoval (např. zde). Pokud vám nárok na invalidní důchod vznikl před 28. rokem věku, můžete mít nárok na ochranný výpočet invalidního důchodu, který popisuji zde. Podmínkou pro tento způsob výpočtu je, že vám mezi 18. narozeninami a vznikem nároku na invalidní důchod chybí méně než jeden rok pojištění. Studium se hodnotí pouze v rozsahu prvních šesti let tohoto studia. Zbytek studia se nehodnotí a proto jste tuto podmínku nesplnil (chyběl vám více než rok pojištění). Řešením této situace je doplacení doby studia tak, aby vám chyběl méně než jeden rok pojištění (studium je možné doplácet i takto zpětně).

Podle popisu vaší situace vám byl důchod přiznán v roce 2014 v částce 3.110 Kč (tehdy minimální důchod). Po valorizacích jste se letos dostal na 4.545 Kč. Pokud byste měl důchod spočítán výše popsaným způsobem, byl by přiznán v částce 9.177 Kč, letos byste pobíral 11.636 Kč.