Lze vůbec tyhle jejich výpočty v IDA brát vážně?

Otázka:

Dobrý den,

mohla bych s vámi konzultovat svou informativní důchodovou aplikaci?

V příloze posílám pdf. Na konci jsou orientační výpočty. Když si třeba pro kontrolu zkusím vypočítat procentní výměru dle vzorce 0,15 * počet let pojištění x výpočtový základ 17 837, tak i kdybych měla počet let pojištění 45, nevychází mi procentní výměra tak jako jim.

Lze vůbec tyhle jejich výpočty v IDA brát vážně?

Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze vůbec tyhle jejich výpočty v IDA brát vážně?

Dnes nikdo nezná ani výpočet roku 2025, natož pak výpočet důchodu za desítky let. Bohužel veřejnost a politici chtěli čísla, tak jim je ČSSZ dala. Co na tom, že výpočet takto dopředu nelze provést. Výsledkem je aplikace IDA, která vám sice dá nějaké číslo, ale opravu to není hodnota vašeho důchodu za desítky let. Tato částka spíše zhruba odpovídá výši invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, který by vám byl nyní přiznán.

Jinak máte pravdu, že tyto výpočty nesedí a to ani v případě, že vezmu do úvahy letošní mimořádnou valorizaci. S aplikací IDA jsem se nikdy při výpočtu důchodu nesešel. Jak ale píši, pro mladého člověka nemá ve vztahu k výši budoucího starobního důchodu (z mého pohledu) žádnou vypovídající hodnotu.