Jaký je rozdíl v aplikaci IDA a v aplikaci Informativní výpočet starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl v aplikaci IDA , kde je výpočet důchodu v jedné částce a v aplikaci Informativní výpočet starobního důchodu jdou uvedeny čtyři výpočty, které se liší a nevím který si vybrat a je tento výpočet nižší než IDA. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký je rozdíl v aplikaci IDA a v aplikaci Informativní výpočet starobního důchodu?

IDA je informativní důchodová aplikace, která má osobám, které ještě nemají nárok na starobní důchod (nedosáhly a delší dobu nedosáhnou důchodového věku) orientačně přiblížit, jak vysoký důchod by mohly v budoucnu pobírat. Protože takto do budoucna není možné v českém důchodovém systému starobní důchod spočítat (někdy jde i o desítky let), IDA spočítá výši invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, který by zhruba mohl žadatel pobírat v době výpočtu.

Aplikace Informativní výpočet starobního důchodu je „klasická“ důchodová kalkulačka, která umí starobní důchod spočítat osobám, které již na něj mají nárok, příp. ho dosáhnou v blízké budoucnosti. Pokud jde o výpočet ne více let dopředu (nyní 2024 a další), jedná se pouze o predikce, a proto jsou nabízeny ve více variantách.