Nebo můžu být aspoň v evidenci bez nároku na vyplacení podpory aniž bych musel přijmout nabízenou práci?

Otázka:

Dobrý den.Mám dotaz ohledně předdůchodu a registraci na úřadu práce.Pokud budu v předdůchodu, četl jsem několik článků,že je v hodné se registrovat na ÚP a je také možno pobírat podporu v nezaměstnanosti.Jenže i v předdůchodu se musí vzít nabídka práce pokud vám ji ÚP najde,jinak příjdete o podporu i registraci na ÚP.Dotaz teda zní.Jak to udělat abych nepřišel o podporu a nebyl vyřazeny z evidence ÚP?Nebo můžu být aspoň v evidenci bez nároku na vyplacení podpory aniž bych musel přijmout nabízenou práci?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nebo můžu být aspoň v evidenci bez nároku na vyplacení podpory aniž bych musel přijmout nabízenou práci?

Na obdobnou situaci jsem byl v minulosti dotazován zde. Postup, o kterém píšete, zde obecně doporučuji také, ale je třeba počítat s tím, že úřad práce je tu od toho, aby uchazečům o zaměstnání hledal práci. Pokud s úřadem práce nebudete spolupracovat, můžete být sankčně vyřazen, ať už ve chvíli, kdy budete pobírat podporu, tak i následně po skončení nároku na podporu. Neexistuje rada pro slušné lidi, jak se možnosti vyřazení z úřadu práce vyhnout, pokud nejste „osoba“, kterou nechce nikdo zaměstnat.

Otázka doplněna:

Dobrý den.Moc Vám děkuji za předcházející odpověď.Mám na Vás ještě jednu prosbu ohledně předdůchodu.Zajímá mě,jaká bude moje doba pojištění pro výpočet důchodu.Nějak se v tom výpočtu ztrácím.V září 1981 jsem nastoupil na učiliště,které bylo ukončeno 31.12.1984.Od 7.1.1985 jsem až do teď nepřetržitě v práci.Jen podzim 85-87 byla vojna.Na ÚP jsem nikdy nebyl.Jsem ročník 1965 (září).31.12.2025 chci ukončit práci a od 1.1.2026 odejít do předdůchodu (5 let v předdůchodu) až do řádného důchodu od září 2030.Můj dotaz teda je,zda se má doba pojištění počítá od začátku učiliště v tom roce 1981do konce roku 2025 (to by znamenalo 45 roků), a nebo jinak?A mám ještě jeden dotaz.Pokud budu v předdůchodu 5 roků,tak budu za každý rok krácený o 1,5% vypočtového základu?To znamená 5*1,5=7,5%.Zakže mám tomu rozumět tak,že se mi vypočítaná procentní výměra důchodu poníží o těch 7,5%?Pokud dám příklad-procentní výměra bude 20 000,-,tak po odečtení těch 7,5% by byla procentní výměra pro výpočet důchodu 18 500?Děkuji za Vaší odpověď a omlouvám se za tyhle dotazy,ale chci mít ve všem jasno.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, doba pojištění se ve vašem případe hodnotí od ukončení povinné školní docházky – ve vašem případě nástupem do učení. Pokud budete výdělečně činný do konce roku 2025, získáte 44 let pojištění, ne 45 let.

Ne, takto to nepočítáte správně. Na začátku sice správně píšete, že se procenta počítají z výpočtového základu, ale poté je odčítáte z procentní výměry důchodu.

Procentní výměra důchodu se počítá procentem z výpočtového základu (VPZ). Za každý rok doby pojištění se počítá 1,5 % VPZ. Při získaných 44 letech pojištění bude procentní výměra důchodu činit 66 % VPZ. Pokud byste byl pojištěný o 5 let více, činila by procentní výměra 73,5 % VZP. Na tento výpočet není možné koukat tak, že by se něco krátilo – k žádnému krácení (odečítání) v tomto výpočtu nedochází.