Lze o zhodnocení vyloučených dob namísto příjmu požádat jen u starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
23.06.22 termín řádného odchodu do důchodu,žena 2 děti,
pobírám předdůchod , do 27.11.2020 jsem souběžně s předůchodem pracovala.Od této doby jsem v evidenci ÚP,podpora vyplácena 11 měsíců.
koncem března 2022 bych si chtěla požádat o předčasný důchod /krácení do 90 dnů/ Otázka:
mám požádat při sepisování žádosti o předč.důchod o přepočtení vyl.dob.A nebo jestli zpětně 30dní po obdržení výměry předč.důchodu lze požádat o přepočtení výhodnější varianty ,nebo to lze pouze u řádného odchodu do důchodu?
Lze využít přesného spočtení odchodu a výše předč.důchodu formou placené služby?
děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze o zhodnocení vyloučených dob namísto příjmu požádat jen u starobního důchodu?

Dále popisovaný postup se zhodnocením vyloučených dob se týká všech důchodů, tj. mimo starobního a předčasného starobního důchodu, i důchodů invalidních a pozůstalostních.

Obecně mají vyměřovací základy přednost před vyloučenou dobou. Pokud chcete zhodnotit vyloučenou dobu namísto vyměřovací základu, můžete o to požádat při sepisování žádosti o důchod a poté ještě dvakrát a to vždy do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu. Nemůžete ČSSZ pouze požádat, že chcete „výhodnější variantu“.

Můžete postupovat např. tak, že si necháte zhodnotit vyloučenou dobu namísto vyměřovacího základu (v žádosti o důchod), do 30 dnů od obdržení rozhodnutí požádáte, aby se hodnotily vyměřovací základy, ne vyloučená doba a po obdržení dalšího rozhodnutí do dalších 30 dnů požádáte, aby se vám opět hodnotily vyloučené doby. Toto je samozřejmě trochu extrém, ale postupovat lze a pro zákon umožňuje „tři pokusy“, aby bylo možné se vrátit k první variantě.