Kolik bude sirotčí důchod z důchodu zemřelého 15.000 Kč?

Otázka:

DOBRÝ DEN …. BOHUŽEL JSEM SIROTEK UZ 10 LET A POBIRAM SIROTCI DUCHOD PRED DVEMA DNY MI ZEMREL OTEC. JSEM TEDY OBOUSTRANNY SIROTEK MAM NAROK NA SIROTCI DUCHOD I PO NEM JSEM PORAD STUDENTKA. A MAM PESTOUNA, KTERY NA ME POBIRA PRISPEVEK ZE STATU. KDYZ BUDU MIT DVA SIROTCI DUCHODY NEMUZE O TENTO PRISPEVEK MUJ PESTOU PRIJÍT?SČÍTÁ SE TO NĚJAKK NEBO MU CELA CASTKA JAKO TED BUDE CHODIT? A JAK SI VYPOCITAM KDYZ OTEC JIZ POBIRAL DUCHOD CCA 15.ooo KC JAK VELKY BUDU MIT NA NEJ NAROK JA? DEKUJI MOC ZA ODPOVED

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kolik bude sirotčí důchod z důchodu zemřelého 15.000 Kč?

Vzhledem k tomu, že váš zemřelý rodič pobíral důchod, nárok na sirotčí důchod po něm vznikne – výpočet se provede tak, že od této výše důchodu odečtete 2.400 Kč, ze zbytku vypočítáte 40 % a opět připočtete 2.400 Kč. Pokud by byl vyplácený důchod přesně 15.000 Kč, činil by sirotčí důchod 7.440 Kč. Sirotčí důchod se vyplácí za oba zemřelé rodiče, bez jakéhokoliv krácení. Upozorňuji, že nárok na sirotčí důchod nevzniká v případě, že byste byla osvojená (v případě osvojení mužem nevzniká nárok po biologickém otci a obdobně toto platí pro matku).

Jaký vliv bude mít přiznání sirotčího důchodu na výplatu dávek pro pěstouna nevím – nejedná se o dávku důchodového pojištění. Přesnou informaci vám podá úřad práce, který dávky pěstounovi vyplácí.