Mohu žádat o sirotčí důchod, když rodiče byli rozvedení?

Otázka:

Chci se zeptat, zda mam nárok na sirotčí důchod v případě, když je mi 17 let studuji a zemřel mi otec, který nepobíral žádný důchod, mel normálně zaměstnaní a dával příspěvky mé matce, se kterou žiji, protože jsou rodiče rozvedení, ale matka je znovu vdaná? A pokud mám nárok na sirotčí důchod, tak kolik a jak o něj mohu požádat?
Moc děkuji za odpověď a váš čas.

Odpověď:

Mohu žádat o sirotčí důchod, když rodiče byli rozvedení?

Za jakých podmínek vzniká po zemřelém nárok na sirotčí důchod, máme popsáno v tomto článku. To, že váš otec žádný důchod nepobíral tedy není překážkou, aby vám byl sirotčí důchod přiznán. Stejně tak nevadí, že vaši rodiče byli rozvedení (pouze vaší matce nevzniká nárok na vdovský důchod).

Sirotčí důchod není vyplácen v paušální částce, ale počítá se ze získaných dob pojištění a vyměřovacích základů (výdělků) zemřelého. Není tedy možné sdělit, kolik bude sirotčí důchod ve vašem případě činit. Vzhledem k tomu, že vám ještě nebylo 18 let, bude za vás žádat vaše matka, která bude sirotčí důchod také pobírat – bližší informace o sirotčím důchodu naleznete zde. V 18 letech si pak budete moci požádat o zasílání sirotčího důchodu ke svým rukám (nebo na svůj účet).