Otázka:
Dobrý den,
mám na Vás dotaz, jelikož sama tomu nerozumím a chtěla bych si tuto informaci ověřit, zda je to tak.
Jsem 33 letá klientka Úřadu práce, hledající sama zaměstnání. Byl mi přiznán v květnu 2021 invalidní důchod 1. stupně a pobírám tedy i nějakou částku.
Chci se tedy zeptat:
1.: Kdo tedy nyní za mě platí zdravotní pojištění, tak abych nadále mohla chodit k lékařům, mít předepsané léky a pomůcky jako doposud a neměla dluhy na zdravotní pojišťovně?
2.: Musím chodit tedy na Úp jako invalidní důchodce, když nemám práci, nepobírám od Úp žádné peníze a práci mi nikdy nenašli!!! Můžu se tedy hned vyřadit? Dle paní zprostředkovatelky, tam chodím zbytečně.
3.: Když přijdu o invalidní důchod a nebudu mít zaměstnání, musím se opět hlásit na Úp, kvůli zdravotnímu pojištění, když nechci být samoplátce?
Potřebuji to nějak srozumitelně vysvětlit.
Děkuji moc za Vaše pochopení a odpovědi.
S pozdravem pěkné dny a hodně zdraví přeji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Když přijdu o invalidní důchod a nebudu mít zaměstnání, musím se opět hlásit na ÚP?
Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním důchodců, vysvětluji v tomto článku. Pokud pobíráte invalidní důchod, jste zdravotně pojištěná (jste tzv. státním pojištěncem), i když nebudete v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Zda vás zdravotní pojišťovna vede jako státního pojištěnce, si můžete ověřit přímo u ní.
Evidence na úřadu práce se pro výpočet důchodu hodnotí v tomto rozsahu. Pokud jste již hodnocenou dobu „vyčerpala“, tj. pokud jste v evidenci ÚP déle než jeden rok bez nároku na podporu, další doba vám již nepřibývá a v zásadě se skutečně můžete odhlásit.
Zdravotní pojištění je povinné a pokud byste po odejmutí invalidního důchodu nebyla zdravotně pojištěná z jiného důvodu (např. zaměstnání, péče o dítě atd.), je třeba se opět přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce.