Když nebudu mít potřebnou dobu pojištění na starobní důchod, bude mě vyplacen i nadále invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1. stupně jsem v evidenci úřadu práce vice než 12 let a zatím jsem nenašla žádnou vhodnou práci. V případě odhlášení se z úřadu práce musím si sama platit zdravotní pojištění, nebo jaké mám povinnosti ke své zdravotní pojišťovně. A ještě prosím o jeden dotaz. Když nebudu mít potřebnou dobu pojištění na starobní důchod, bude mě vyplacen i nadále částečný důchod nebo budu bez finančních prostředků? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Když nebudu mít potřebnou dobu pojištění na starobní důchod, bude mě vyplacen i nadále invalidní důchod?

Pro výpočet důchodu se evidence na úřadu práce hodnotí v rozsahu popsaném v tomto článku. Zdravotně pojištěná jste již z titulu pobírání invalidního důchodu (zdravotně pojištění jsou všichni poživatelé důchodu z českého důchodového systému). Kvůli zdravotnímu pojištění tedy v evidenci úřadu práce zůstávat nemusíte. O pobírání invalidního důchodu pak doporučuji vaši zdravotní pojišťovnu informovat.

Pokud vám nebude invalidní důchod odebrán při kontrolní lékařské prohlídce, nemá na jeho výplatu vliv dosažení důchodového věku a nepřiznání starobního důchodu. Invalidní důchod by vám byl vyplácen i nadále.