Když pobírám invalidní důchod 1. nebo 2. stupně do 65 let, nedostanu pak starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je pravda že když pobírám invalidní důchod 1. nebo 2. stupně do 65let nedostanu pak starobní děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když pobírám invalidní důchod 1. nebo 2. stupně do 65 let, nedostanu pak starobní důchod?

Ne, tato informace není pravdivá. Invalidní důchod se sice v 65 letech přejmenuje na starobní (§ 61a zákona č. 155/1995 Sb.), ale to vám nijak nebrání požádat o starobní důchod (podle § 29 zákona č. 155/1995 Sb., tj. o jiný druh starobního důchodu, nazval bych ho “běžný starobní důchod”). Tuto variantu máme výslovně dovolenu přímo v § 61a odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.:

Nárok na starobní důchod podle odstavce 1 nevylučuje nárok na starobní důchod podle § 29 odst. 1, 2 nebo 3.