Když dostanu invalidní důchod, mám se přihlásit na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, potřebovala bych poradit, od září marodim,teď v dubnu budu žádat o invalidní důchod a potřebovala bych vědět, co bude dal,až mi ho přiznání,ať to bude jakýkoli, mám smlouvu na neurčito, ale do této práce mě lékaři už nepustí, takže automaticky po přiznání mám jet dat výpověď? A až tu výpověď dostanu, tak co dál, mám se jít přihlásit na pracovní úřad? Kdo za mě v tu chvíli bude odvádět sociální a zdravotní? A předpokládám, že odstupné nedostanu, když to bude že zdravotních důvodu? Ani podporu, když budu mít důchod? Moc děkuji.

Odpověď:

Když dostanu invalidní důchod, mám se přihlásit na úřad práce?

Především záleží na tom, zda vůbec budete uznána invalidní a také v jakém stupni invalidity. Uznání invalidity a přiznání invalidního důchodu jakéhokoliv stupně není důvodem k rozvázání pracovního poměru. Pokud podle “závodního lékaře” nebudete schopna vykonávat vaše zaměstnání, může vám dát zaměstnavatel výpověď z tohoto důvodu – toto jsem vysvětloval zde.

Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně nebrání v registraci na úřadu práce a v pobírání podpory v nezaměstnanosti. Osoba uznaná invalidní ve III. stupni invalidity se může do evidence úřadu práce přihlásit pouze v případě, že je schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek (bylo by uvedeno na záznamu o jednání z lékařské posudkové služby).

Zdravotně pojištěný je poživatel jakéhokoliv důchodu z českého důchodového systému. Sociálně pojištěná (jedná se tzv. náhradní dobu pojištění) jste pouze v případě pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně. V případě nižších stupňů invalidity je tedy třeba pracovat nebo být v evidenci úřadu práce – ten se však hodnotí pouze v tomto rozsahu.