Musím nyní až dostanu pouze důchod 1. stupeň se přihlásit na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, byl mi v Posudku odebrán ID z 3. stupně na 1. stupeň. Zcela nesouhlasím. Mám problémy a nemoc 27 let. Lékař mi napsal špatný posudek, jen dal razítko a nyní není nikde v evidenci lékařů. Mudr Spousta. Psychiatr. Mám velké problémy, nemohu pracovat. Důchod jsem měla 12 let. 3 stupeň. Nyní čekám Rozhodnutí a budu psát Námitku. Musím nyní až dostanu pouze důchod 1. stupeň se přihlásit na úřad práce, aby za mě hradili zdravotní a sociální? Musím si vzít půjčku a věřím, že mi to pak zpětně PSSZ doplatí do toho 3. stupně. Nemám jiný příjem. Jsem sama. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím nyní až dostanu pouze důchod 1. stupeň se přihlásit na úřad práce?

Zdravotnímu a sociálnímu pojištění invalidních důchodců se věnuji v tomto článku. Zdravotně pojištěná jste z titulu pobírání invalidního důchodu, přesto byste do evidence úřadu práce přihlásit měla (doba evidence na úřadu práce se hodnotí v tomto rozsahu) a to ode dne snížení invalidního důchodu. Tento den bude uveden na rozhodnutí ČSSZ, které obdržíte.

Abych odpověděl přesně: Povinnost hlásit se do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP nemáte – stejně jako ji nemá nikdo jiný. Jak je uvedeno výše, měla byste. Můžete mít totiž nárok na podporu v nezaměstnanosti a evidence na ÚP je v omezeném rozsahu i náhradní dobou pojištění.

Spoléhat na to, že vám bude v rámci námitky invalidní důchod pro invaliditu III. stupně vrácen, by nebylo rozumné.