Kdy žádat o důchod při pobírání podpory v nezaměstnanosti?

Otázka:

Dobrý den, odchod do starobního důchodu mám 28. 8. 2014. Nyní jsem na úřadu práce, kde mi končí podpora 16. 4. Z finančních důvodů zvažuji předčasný důchod (minimální ztráta). Kdy mám podat žádost, abych nepřišla o zbytek podpory a současně aby tato podpora navazovala na výplatu předčasného důchodu? Děkuji.

Odpověď:

Kdy žádat o důchod při pobírání podpory v nezaměstnanosti?

Musíme rozlišovat dva termíny: datum přiznání důchodu a datum podání žádosti o důchod. Pokud chcete důchod přiznat od 17. 4., můžete si již nyní o důchod požádat – žádost lze podat až 4 měsíce před požadovaným datem přiznání.

Abyste měla nižší srážku za předčasný odchod do důchodu, musela byste si požádat až k 30. 5. 2014. Stejnou srážku jako k 17. 4. byste měla už při odchodu do důchodu k 1. 3. 2014. Zvažte, zda by nebylo vhodnější odejít už k tomuto datu (vše závisí na výši podpory v nezaměstnanosti).

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď,mám ještě doplňující nejasnost: potřebuji mít stále nějaký příjem, každý měsíc (závazky), lze tedy dočerpat podporu (poslední k 16. 4. ) a následně v květnu již pobírat předčasný důchod? Moc jste mi pomohl, děkuji.

Odpověď doplněna:

Právě z tohoto důvodu je možné o starobní důchod žádat až se čtyřměsíčním předstihem. Pokud si o předčasný důchod požádáte již nyní (s požadovaným datem přiznání od 17. 4. 2014), nevidím důvod, proč by se všechno nestihlo tak, abyste nezůstala bez prostředků.