Měla jsem nárok na invalidní důchod z mládí? Mohu žádat zpětně, když to bylo v r. 1992?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu.
V únoru r. 1992 jsem onemocněla, bylo mi 17 let a studovala jsem SOU. V červnu r. 1992 jsem ukončila SOU, červenec – srpen rodiče pobírali na mě přídavky a od 1.9.1992 jsme byla v evidenci na Úřadu práce. V září r. 1992 mi bylo 18 let a zdravotní stav se mi začal zhoršovat. MUDr mi na podzim r. 1992 vystavila neschopenku. V lednu r. 1993 jsme podstoupila operaci a po podání žádosti o invalidní důchod mi byl přiznán plný invalidní důchod.
Můžete mi prosím poradit a vysvětlit, jestli jsem měla nárok na invalidní důchod z mládí, mohu žádat zpětně, když to bylo v r. 1992 ?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Měla jsem nárok na invalidní důchod z mládí? Mohu žádat zpětně, když to bylo v r. 1992?

Co očekáváte od onoho zázračného sousloví „invalidní důchod z mládí“? To je totiž dodnes taková mantra, kterou mnozí žadatelé chtějí, protože si myslí, že je to něco speciálního. Od toho se ale oprostěte. Invalidní důchod se vám počítal stejně jako každému jinému mladému invalidovi ve věku do 28 let.

Na invalidní důchod z mládí jste nárok neměla, protože invalidita by vám musela vzniknout ještě na základní škole – § 33 odst. 2 zákona č. 100/1988 Sb. To ale ničemu nevadilo, protože invalidní důchod vám byl spočítán naprosto totožným způsobem.