Kdy přesně ukončit neschopnost vzhledem k možnosti příspěvku k důchodu od ledna 2020?

Otázka:

Dobrý den,
v květnu 2019 mám nastoupit do starobního důchodu. Ze zdravotních důvodů zůstávám i nadále v podpůrčí době, (pracovní neschopnost na základě lékařské zprávy). Jsem stále v pracovním poměru a nevím, kdy přesně prac.neschopnost ukončit vzhledem k možnosti příspěvku k důchodu od 1.ledna 2020.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy přesně ukončit neschopnost vzhledem k možnosti příspěvku k důchodu od ledna 2020?

Valorizovány od lednové splátky důchodu v roce 2020 budou (jako každý rok) všechny důchody přiznané do konce předcházejícího roku (2019). Dávat do souvislosti skončení dočasné pracovní neschopnosti s valorizací je ale nesmysl, protože tyto dvě “věci” spolu nijak nesouvisí.

Vzhledem k tomu, že starobní důchod je možné pobírat po dobu 70 dní spolu s výplatou nemocenského, datum přiznání (tj. datum, které rozhoduje o valorizaci) a datum skončení dočasné pracovní neschopnosti mohou být zcela odlišné.

Doporučuji vám přestat řešit drobné v podobě “příspěvku” (výpočet roku 2020 bude stejně velmi pravděpodobně opět výhodnější než zvalorizovaný důchod roku 2019). Správně zvoleným datem přiznání důchodu ve vztahu ke skončení dočasné pracovní neschopnosti můžete získat i desetitisíce korun navíc.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
moc děkuji za rychlou odpověď, jste velmi seriózní.
Omlouvám se za svoji nedbalost, kdy jsem informaci podala neúplnou.
Jak jsem původně napsala: v květnu 2019 mám nárok na odchod do starobního důchodu. Pobírám taky částečný invalidní důchod I.stupně, proto mi bylo doporučeno, abych pobírala nemocenskou i ten částečný důchod, jelikož jsou vyšší než výpočet starobního důchodu. Samozřejmě v souladu s vážným zdravotním postižením na základě lékařské zprávy, kdy se stále řeší složitá operace. Podpůrčí doba mně končí v únoru 2020, ale taky bych nerada přišla o valorizaci důchodu, jelikož ten již zůstane, na rozdíl od výhodnější nemocenské i výplaty částečného invalidního důchodu.
Zdravím, děkuji za odpověď a přeji, aby jste i nadále vycházel v odpovědích vstříc všem, kteří celá léta pracovali poctivě a mnohdy ani netuší jaké jsou lepší varianty.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V tom případě je rada, kterou jste obdržela určitě správná. Zatím si o starobní důchod nežádejte a budete i nadále pobírat invalidní důchod pro invaliditu I. stupně a k tomu plnou nemocenskou.

Výpočet roku 2020 budeme znát na konci září 2019 a pak bude jasné, zda je vhodné zvolit datum přiznání důchodu v roce 2019 (abyste měla nárok na valorizaci) nebo v roce 2020, protože výpočet roku 2020 bude výhodnější (což v posledních 20 letech platilo vždy snad kromě jednoho roku).

Nezapomínejte také na to, že můžete pobírat 70 dní nemocenskou i starobní důchod. Pokud by např. výpočet roku 2020 vycházel lepší, a marodila byste do února 2020, bylo by vhodné požádat o důchod k 1. 1. 2020, protože za období ledna a února byste dostala starobní důchod (vyšší než váš invalidní) a plnou nemocenskou.