K jakému datu je pro mě nejvýhodnější odejít do předdůchodu v kombinaci s prací na poloviční úvazek?

Otázka:

Dobrý den,

děkuji za odpověď, ze které jsem vyrozuměla, že vzhledem k výši starobního důchodu je pro mě lepší pracovat na poloviční úvazek a zárověň být v předdůchodě, abych mohla požádat o vyloučení výdělku za toto období. Pracovala-li bych pár let před důchodem na poloviční úvazek bez předdůchodu, byl by můj starobní důchod menší než s variantou s předdůchodem. Sociální pojištění z platu mého plovičního úvazku se bude započítávat,když to bude vyloučená doba?
Prosím ještě o radu, k jakému datu je pro mě nejvýhodnější odejít do předdůchodu v  kombinaci s prací na poloviční úvazek, když mám nárok na řádný nekrácený starobní důchod od 20.11. 2020. Jak dlouho před zamýšlšným odchodem do předdůchodu musím o něj požádat a kde?

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

K jakému datu je pro mě nejvýhodnější odejít do předdůchodu v kombinaci s prací na poloviční úvazek?

Vyloučená doba nijak nesouvisí s placením sociálního pojištění nebo hodnocením dob pojištění, ale zajišťuje, že se nerozmělňují (nezhoršuje průměr) výdělky získané v ostatních dobách rozhodného období.

Od jakého věku vám může být vyplácen předdůchod vám spočítá naše kalkulačka zveřejněná na stránce o předdůchodu. Z vašeho data dosažení důchodového věku není možné toto určit. Z hlediska výpočtu starobního důchodu se v zásadě jedno, kdy začne výplata předdůchodu. Sociálně pojištěná budete dál ze zaměstnání a předdůchod vám zajistí vyloučenou dobu. Vhodné je, aby výplata předdůchodu započala před zkrácením úvazku.

Na výplatu předdůchodu se musíte informovat o své penzijní společnosti, u které máte “penzijní spoření”. Ideální je vše řešit alespoň tři až čtyři měsíce dopředu.