Je pro mně výhodné požádat již o předdůchod od 1. 3. 2024 a zároveň pracovat na zkrácený úvazek?

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1964 a předdůchod bych mohla pobírat od února 2024. Mám na něj našetřeno, zároveň ale pracuji a od 1.3.2024 budu přecházet na 50% pracovní úvazek, Je pro mně výhodné požádat již o předůchod od 1.3. a zároveň pracovat na zkrácený úvazek, nebo o předdůchod žádat teprve až přestanu pracovat úplně ? Jaký by měly obě varianty vliv na výši mého budoucího řádného důchodu ? ( /2/2029)

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je pro mně výhodné požádat již o předdůchod od 1. 3. 2024 a zároveň pracovat na zkrácený úvazek?

Z hlediska výpočtu výše starobního důchodu je lepší mít vyplácen předdůchod již od dobu zkrácení pracovního úvazku. V žádosti o důchod poté můžete požádat, aby se vám tato doba hodnotila jako vyloučená, díky čemuž se vám tyto nižší výdělky při výpočtu důchodu nezhodnotí a nedojde ke zhoršení průměru předchozích výdělků. Rozdíl ale nebudu nijak velký. Ještě jednou opakuji, o tento postup je třeba požádat a to buď v žádosti o důchodu nebo poté do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den, odpověděli jste mi, že při sníženém pracovním úvazku na 50% je pro mně lepší zároveň čerpat předdůchod k vůli době vyloučené, budou se mi však počítat odpracované roky v tom zkráceném pracovním úvazku, když budu žádat o započítání doby vyloučené z předdůchodu ? Protože pokud vím, tak doba vyloučená se do odpracovaných let nezapočítává. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, to si myslíte špatně. Vyloučená doba nijak nesouvisí s hodnocením dob pojištění (vysvětloval jsem např. zde nebo zde). Co je vyloučená doba, vysvětluji zde a jak píši, tento institut nemá nic společného s tím, jak se které doby pojištění zhodnotí a tedy i s výpočtem doby pojištění.