Jsem v důchodu a rok marodím. Vztahuje se na mne posouzení LPK jako u běžně dlouhodobě nemocných pracujících?

Otázka:

Dobrý den. Jsem pracující důchodce. 13.7.2018 budu 1 rok na nemocenské a nevím, kdy se vrátím do práce (onkologické onemocnění). Vztahuje se na mne posouzení LPK jako u běžně dlouhodobě nemocných pracujících? Můj praktický lékař se s takovým případem nesetkal a neví si rady. Prosím o popis, co je třeba udělat, jak z mé strany, tak ze strany lékaře. Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem v důchodu a rok marodím. Vztahuje se na mne posouzení LPK jako u běžně dlouhodobě nemocných pracujících?

Nic takového, jako “posouzení LPK” po roce trvání dočasné pracovní neschopnosti se neprovádí. Řízení o přiznání invalidního důchodu se vždy zahajuje na žádost pojištěnce a délka trvání dočasné pracovní neschopnosti o žádosti nijak nerozhoduje. Stejně tak o příp. prodloužení nemocenských dávek si žádá pojištěnec sám. Řízení, o kterém píšete se neprovádí již téměř deset let.

Rada ve vašem případě je tedy jednoduchá – invalidní důchod vám být přiznán nemůže, stejně tak vám již dávno skončila podpůrčí doba nemocenského a žádné nepobíráte. Rok trvání dočasné pracovní neschopnosti není žádná hranice. Pokud vás ošetřující lékař “neuschopní”, můžete marodit i nadále.