Jsem před důchodem a mám možnost pracovat na DPP

Otázka:

Dobrý den,dostala jsem rozhodnutí o přiznání důchodu od 30.5.2016. Od roku 2014 jsem v evidenci ÚP,v osobním listu důch.pojištění je letošní rok psán jako ndp.Dnes jsem dostala nabídku práce na DPP-co by to pro mne znamenalo? Odhlásit se z ÚP a znovu tuto změnu nahlásit na ČSSZ? Nechtěla bych zbytečné komplikace u již vypočítaného nároku na důchod, ale velice ráda bych získala zaměstnání a tím i finanční příjem.Děkuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem před důchodem a mám možnost pracovat na DPP

Zásadní jsou v tomto případě dva pohledy:

Z vašich předchozích dotazů vím, že by se mělo jednat o řádný starobní důchod. V případě, že půjde o dohodu o provedení práce s výdělkem do 10.000 Kč měsíčně, nezakládá tato činnost účast na sociálním pojištění (neovlivňuje důchod) a ČSSZ nic z tohoto pohledu hlásit nemusíte.

Abyste však mohla dále zůstat v evidenci úřadu práce, musí se jednat o tzv. nekolidující zaměstnání, tj. s výdělkem do výše poloviny minimální mzdy (do 4.950 Kč). V případě, že byste si vydělala více, úřad práce by vás vyřadil a tuto skutečnost (vyřazení z evidence ÚP) byste už ČSSZ nahlásit měla.

Přepokládám, že se bude jednat o DPP do 10.000 Kč měsíčně, protože nad tuto částku ztrácí DPP oproti jiným činnostem smysl. Pokud nechcete žádné „komplikace“, bylo by ideální mít DPP do 4.950 Kč s tím, že i nadále zůstanete v evidenci ÚP (na ÚP je třeba se domluvit).