Obávám se, že mě před důchodem vyřadí z evidence úřadu práce

Otázka:

Dobrý den, letos mi bylo 60 let.Řadu roků mne velmi bolí záda,lékař mi předepisuje silná analgetika,která mi jakžtakž umožňují pracovat.Zároveň mi lékař doporučuje,abych záda šetřila a nedělala při práci některé pohyby(předklony aj.)Vzhledem k mé profesi zdravotní sestry však nemohu jeho rady dodržet..a tak vážně uvažuji o předčasném odchodu do důchodu o 1 rok dříve.Je pro mne lepší tedy odejít (s následnou trvalou finanční ztrátou)do předčasného důchodu,nebo mám dát výpověď a zaregistrovat se na Úřadu práce? Vím,že by mi byla vyplácena nějaká podpora v nezaměstnanosti,ale že si MUSÍM během pobytu na ÚP hledat práci!A já se obávám, že budu bez práce a na ten poslední rok před důchodem nenajdu žádné vhodné zaměstnání (kvůli mým zdrav. obtížím i kvůli věku …)a z ÚP bych byla vyřazena! Nevím,jak nejlépe postupovat..Děkuji za radu!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obávám se, že mě před důchodem vyřadí z evidence úřadu práce

Při porovnávání variant, kdy se rozhodujete mezi předčasným důchodem a evidencí na úřadu práce s podporou vždy záleží na srovnání částek předčasného důchodu a podpory. Čím je podpora vyšší, tím víc je vhodnější evidence na úřadu práce oproti předčasnému důchodu. Pak už je vše o návratnosti, jak to vysvětluji v tomto článku.

Z evidence uchazečů o zaměstnání vás nikdo nebude vyřazovat kvůli tomu, že si z důvodu věku nebo zdravotního stavu nejste schopna nalézt zaměstnání. Úřad práce vyřazuje z evidence z důvodu nesoučinnosti, ale ne proto, že vás v zaměstnání nechtějí přijmout.