Mohu jít do předčasného důchodu. Mám ještě pracovat a být na úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den. Ke dni 26.2.2017 splním požadavek na starobní důchod. Nyní jsem na ÚP s podporou do konce února. Nabízí se mi možnost zaměstnání na 3 měsíce – s úhradou soc. a zdrav. pojištění a následně opět ÚP s podporou. Prosím o radu, zda využít této nabídky nebo odejít od března 2016 do předčasného důchodu? Event. až k 31.12.2016, čímž bych získala ještě rok pojištění (1,5 %), ale nerozmělňoval by se mi letošním výdělkem důchod? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Mohu jít do předčasného důchodu. Mám ještě pracovat a být na úřadu práce?

V případě, že máte možnost vykonávat zaměstnání a dále možnost pobírat podporu v nezaměstnanosti (alespoň v trochu rozumné výši), je určitě vhodnější využít této varianty a snížit si tak krácení za předčasný odchod do starobního důchodu. Při výpočtu důchodu se vám budou hodnotit všechny výdělky od roku 1986 do roku, který předchází roku přiznání důchodu (tzv. rozhodné období). Pokud si tedy požádáte o důchod s datem přiznání v roce 2016, budou se vám naposledy hodnotit výdělky roku 2015.

I v případě, že byste si o důchod požádala s datem přiznání v roce 2017, nemělo by takto krátké zaměstnání s nižším výdělkem žádný vliv na “průměrný měsíční výdělek“. Mnohem zásadnější je snížení krácení za předčasný důchod. Evidence na úřadu práce je vyloučenou dobou a průměr výdělků nezhoršuje.