Od příštího roku bych chtěla pracovat na zkrácený úvazek. Jak hodně to ovlivní výši důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Letos je mi 60 let. Do řádného důchodu mám odejít v listopadu 2027. Od příštího roku bych chtěla pracovat na zkrácený úvazek. Asi na 3/4. Jak hodně to ovlivní výši důchodu? Vím, že předčasný důchod by mi snížil důchod hodně. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od příštího roku bych chtěla pracovat na zkrácený úvazek. Jak hodně to ovlivní výši důchodu?

Nižší vyměřovací základy získané v necelých čtyřech letech před přiznáním důchodu (výdělky se vám budou hodnotit do konce roku 2026) nemají zásadnější vliv na výši spočítaného starobního důchodu. Maximálně se může jednat o nižší stokoruny, o které by byl starobní důchod nižší.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď. Ještě bych poprosila o radu. Do řádného důchodu v listopadu 2027. Píšete, že když bych pracovala na zkrácený úvazek, rozdíl malý. Bude to tedy asi nejlepší řešení, předdůchod nebo předčasný důchod je nevýhodný? Asi nemá ani smysl si nechávat důchod spočítat bez výplaty. Asi jediný vhodný je zkrácený úvazek. Ten se započítává celý do odpracovaných let? Nebo co byste mi prosím poradil. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Předdůchod se dá využít jako vyloučená doba, kdy místo nižšího vyměřovacího základu, budete mít zhodnocenu vyloučenou dobu. Z mého pohledu jde o jedno z mála vhodných využití předdůchodu. Jak ale píši výše, rozdíl nebude velký.

U předčasného důchodu je problém v tom, že nikdo neví, jak se bude měnit výpočet důchodu v dalších letech (i bez jakékoliv reformy se výpočet mění každý rok podle růstu mezd v Česku). Já osobně bych odloženou výplatu od roku 2023 do roku 2027 rozhodně „netáhl“, protože jsem přesvědčen, že výpočet roku 2027 bude lepší.

Pokud je z činnosti odváděno sociální pojištění, je hodnocena plně, i když je vykonávána na zkrácený úvazek.