Do důchodu bych měl jít v listopadu 2027. Chtěl bych jít do předčasného důchodu o dva roky dřív

Otázka:

Dobrý den. Narodil jsem se 29.03.1963. Do důchodu bych měl jít v listopadu 2027. Chtěl bych jít do předčasného důchodu o dva roky dřív a jelikož mám zdravotní potíže tak mám dotaz jestli to jde jít na nemocenskou a potom na úřad práce a ty dva roky do předčasného důchodu takto přetrvat.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do důchodu bych měl jít v listopadu 2027. Chtěl bych jít do předčasného důchodu o dva roky dřív

Takto se postupovat dá a ve „standardních dobách“ to může být i dobrá volba, ale je třeba mít na poměti, že se chystá důchodová reforma, která výrazně znevýhodní předčasné důchody. Zatímco nyní je krácení o 8 čtvrtletí 8,4 % výpočtového základu, bude to nově 12 % výpočtového základu. Navíc se u předčasných důchodů nebude až do dosažení důchodového věku valorizovat procentní výměra.

Otázka doplněna:

Dobrý den. Mám jít do starobního důchodu v listopadu 2027. Vyplatí se zažádat o předčasný důchod bez výplaty už nyní. Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění u předčasného důchodu přiznaného bez výplaty lze pouze výdělečnou činností. Pokud tedy budete dál vykonávat výdělečnou činnost, může být takový postup vhodný už jen proto, že byste měl v roce 2025 nižší krácení a důchod by se vám dále valorizoval. S vámi popsaným postupem ale odložená výplata moc skloubit nelze.

Nikdo nyní nezná výpočet roku 2024 natož pak roku 2025, takže s jistotou vám nyní stejně nikdo neodpoví.