Mám si požádat o předčasný důchod bez výplaty a dál pracovat až do řádného důchodu v roce 2027?

Otázka:

Dobrý den, nárok na předčasný důchod podle stávajících podmínek mi vznikl letos v dubnu. Mám si požádat o předčasný důchod bez výplaty, tak zvanou duchodovou zamitacku a dal pracovat až do doby řádného důchodu v roce 2027? Je pravda, že mi bude po celou dobu přiznána valorizace a v případě požádání o výplatu důchodu v řádném termínu nebude tento krácen? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám si požádat o předčasný důchod bez výplaty a dál pracovat až do řádného důchodu v roce 2027?

Srovnání výpočtů důchodů v roce 2023 a v roce 2024 bude možné koncem září 2023. Pak jako každoročně vydám článek, kde obě možnosti porovnám. Výpočet do dalších let pak není a v blízké době nebude znám (je znám vždy koncem září předcházejícího roku) a nikdo vám nyní neřekne, jaký bude výpočet důchodu v roce 2027 a zda si nyní máte požádat o předčasný důchod bez výplaty.

Článek o odložené výplatě předčasného důchodu, kde její principy podrobně vysvětluji, si můžete přečíst zde. Tomuto postupu se neříká důchodová zamítačka, ale výpočtová zamítačka.

Pokud bych uvažoval o přiznání starobního důchodu v roce 2027, rozhodně bych postup s odloženou výplatou předčasného důchodu přiznaného v roce 2023 nevolil. Jsem přesvědčen, že starobní důchod přiznaný v roce 2027 bude vycházet.