Prodloužení podpůrčí doby a žádost o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, blíží se mi vyčerpání podp.doby a tak jsem zažádala na radu lékaře o ID. Na vyřízení můžu čekat také cca 3 měsíce, abych nezůstala bez finančních prostředku, než se to schválí, chtěla jsem zažádat a prodloužení výplaty nemocenské. To prý ale nejde. Bud jedno, nebo druhé ale ne současně žádost o ID a o prodloužení výplaty nemocenské. Prosím je to tak?
Děkuji velice.

Odpověď:

Prodloužení podpůrčí doby a žádost o invalidní důchod

Toto je poměrně často chybně sdělovaná informace, která však vychází z racionálního a poměrně správného základu. Abyste totiž mohla být uznána invalidní, musí je jednat o tzv. „dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav“ a naopak nemocenská, tj. dočasná pracovní neschopnost, by měla být „dočasná“ a aby vám byly prodlouženy nemocenské dávky, nemělo by se jednat o dlouhodobě nepřiznivý zdravotní stav.

Zakazovat vám o cokoliv žádat na OSSZ nemohou, ale je pravda, že k současnému prodloužení nemocenských dávek o tři měsíce a přiznání invalidního důchodu by dojít nemělo, protože buď je váš zdravotní stav dočasný a měl by se řešit nemocenkou, příp. prodloužením nemocenských dávek nebo dlouhodobý a měl by být řešen invalidním důchodem. Že byste si však nemohla žádat o oboje, skutečně pravda není