Je výše dobrovolného pojištění pro všechny stejná nebo je jeho výše závislá na způsobu výkonu SVČ?

Otázka:

Dobrý den, lze se při pobírání invalidního důchodu III. stupně přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojistění, aby se doba pobírání důchodu hodnotila 100 % a nikoliv 80 %?
Děkuji předem za váš názor

Dobrý den, je výše dobrovolného pojištění pro všechny stejná nebo je jeho výše závislá na způsobu výkonu SVČ (hlavní nebo vedlejší), resp. platí vedlejší SVČ dobrovolné pojištění nižší? Děkuji předem za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je výše dobrovolného pojištění pro všechny stejná nebo je jeho výše závislá na způsobu výkonu SVČ?

Ano, v souběhu s pobíráním invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění, ale vzhledem k tomu, že doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je náhradní dobou pojištění, která se hodnotí v rozsahu 80 %, tak doplacením získáte pouze 20 % doby navíc. Dlouhodobě bych rozhodně nedoporučovat něco takového dělat.

Minimální částka dobrovolného důchodového pojištění je pro všechny stejná. Dobrovolné důchodové pojištění však není možné zaměňovat s platbami sociálního pojištění, které odvádí osoby samostatně výdělečně činné.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,
velice děkuji, máte pravdu, že v případě invalidity III. stupně se zřejmě dobrovolné pojištění finančně nevyplatí, ale zajímalo by mne, zda se podle vašich zkušeností vyplatí v případě, že dojde ke snížení invalidního důchodu z III. stupně na II., popř. I. při zbývajících 11 letech před odchodem do starobního důchodu. Výpočet starobního důchodu je tak složitý, že člověk nezkušený v této oblasti to vůbec nedokáže spočítat a nevím, zda by byli ochotni poradit na SSZ.
Předem děkuji a přeji pěkný den

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jako v často v důchodové oblasti, jde o návratnost. Za jeden rok pojištění při dnešní výši důchodů nejčastěji získáte okolo 300 až 350 Kč, ale na dobrovolném důchodovém pojištění za ně zaplatíte přes 30 000 Kč (přesně 32 688 Kč). Vyplatí se to? To záleží na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. Já bych si spíše doplácel pojištění pouze do té míry, abych získal potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod.