Rád bych přestal pracovat a platil si dobrovolné důchodové pojištění bez uvedení důvodu. Je to možné?

Otázka:

Dobrý den, pobírám ČID 2.st.10192 Kč, je mi 58 let. Mám odpracováno 40 let. Mám dotaz, jestli se zvýhodní výše starobního důchodu, když si budu platit dobrovolné sociální pojištění?
Můj důchodový věk je 64 let a 6 měsíce.
Nárok na důchod mám 13. 3. 2027.
Důchodové pojištění mám již 40 let.
Rád bych přestal pracovat a platil si dobrovolné důchodové pojištění bez uvedení důvodu.
Je to možné?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Rád bych přestal pracovat a platil si dobrovolné důchodové pojištění bez uvedení důvodu. Je to možné?

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Zjednodušeně řečeno, výdělky získané po přiznání invalidního důchodu už většinou nejsou podstatné, ale důležité je získat co nejvíce doby pojištění. Tu můžete získat i pomocí dobrovolného důchodového pojištění.

Platit si průběžně dobrovolné důchodové pojištění (jak správně píšete, tzv. bez udání důvodu) nyní můžete, ale je třeba zvážit, kolik peněz do systému vložíte a jak to starobní důchod ovlivní. Dnes zaplatíte za rok doby pojištění téměř 30.000 Kč (2439 x 12) a tato částka se bude v dalších letech zvyšovat (pokud nedojde ke změně způsobu výpočtu minimální platby). Jeden rok doby pojištění se v dnešní době projeví na výpočtu důchodu běžně 300 až 350 Kč (samozřejmě to může být více i méně). Návratnost takového postupu bude 30000 / 350, tj. 85 měsíců (přes 7 let). Teprve po 7 letech pobírání starobního důchodu se vám začne vyplácet, že jste si dobrovolné důchodové pojištění platil. I u delšího období bude návratnost totožná.