Je v pořádku, že se mi péče počítala do důchodu až od doby, kdy jsem zůstala doma?

Otázka:

Dobrý den, pečovala jsem o manželovu maminku a chodila jsem do práce při té péči. Pak jsem musela dát v práci výpověď a starat se o ni doma. Je v pořádku, že se mi péče o ni počítala do důchodu až od doby, kdy jsem zůstala doma? Děkuji

Odpověď:

Je v pořádku, že se mi péče počítala do důchodu až od doby, kdy jsem zůstala doma?

V případě péče a souběžného zaměstnání ČSSZ hodnotí péči pouze v případě, pokud bylo zaměstnání vykonáváno na zkrácený úvazek (nejvýše na 6 hodin denně). Mělo by totiž jít o celodenní řádnou péči v plném rozsahu, což je při plném zaměstnání těžko představitelné.

Je třeba si uvědomit, jaký dopad by mělo zhodnocení péče v době zaměstnání na výpočet vašeho důchodu. Výši starobního důchodu ovlivňují získané doby pojištění a vyměřovací základy (výdělky) od r. 1986. Dopad na celkovou dobu pojištění by nebyl žádný – byla jste pojištěná z důvodu zaměstnání a je tedy zbytečné být pojištěná ještě jednou z důvodu péče. Výdělky se vám v daném období také hodnotily ze zaměstnání. Doba péče je tzv. vyloučenou dobou a nezhoršuje průměrný výdělek získaný v jiních obdobích. Pokud by vám péči při zaměstnání ČSSZ zhodnotila, mohla byste si při sepisování žádosti o důchod požádat o vyloučení výdělků z této doby. Jesliže jste však v daném období neměla abnormálně nízké výdělky, byl by rozdíl na důchodu naprosto minimální.