Kolik hodin denně pracovat, abych byla pojištěná?

Otázka:

Dobrý den, byl mi přiznán ID 2.  stupně. Momentálně jsem vedena na ÚP. Chtěla jsem se poptat na to, kdy bych byla vyškrtnuta z ÚP, tak kolik hodin denně musím odpracovat, abych měla vše, co se týká daní a pojištění v pořádku? Nebo jinak řečeno, kolik hodin v tom jednom dni mi kryje invalidní důchod? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Kolik hodin denně pracovat, abych byla pojištěná?

Z titulu pobírání invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně jste pouze zdravotně pojištěná, sociálně však nikoliv (invalidní důchod vám žádné hodiny “nekryje”).

Evidence na úřadu práce se vám hodnotí pouze v rozsahu uvedeném v článku úřad práce a důchod. Abyste byla sociálně pojištěná, musíte být zaměstnaná v rozsahu zakládajícím účast na pojištění. Toto však nemá nic společného s denním počtem odpracovaných hodin. Důležitý je výdělek. U běžného pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti jste účastna sociálního pojištění v případě, že si vyděláte alespoň 2.500 Kč měsíčně (teď trochu zjednodušuji), u dohody o provedení práce je to od 10.001 Kč měsíčně. Možné je jaké podnikat na živnostenský list.

Pokud nepracujete a nemáte žádný příjem, není co danit. Žádná minimální daň z příjmu, kterou byste musela platit neexistuje. Pokud jste zaměstnaná, odvádí daně váš zaměstnavatel.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
takže když se nechám zaměstnat na 3-4 hodiny denně, tak by to mělo stačit? Je mi jasné, že sociální v tom není. Já spíš myslela zdravotní pojištění. Nebo z titulu ID jsem státem pojištěná v plném rozsahu? Je to kolem tisícovky měsíčně. Jde mi o to, že mám docela pro mě těžká omezení a tak se ptám, kdybych náhodou musela zůstat doma úplně i s ID 2. stupně. Omlouvám se za zmatek a díky za případnou odpověď.

Odpověď doplněna:

Nic takového jak být “napůl” zdravotně nebo sociálně pojištěn neexistuje – buď jste, anebo nejste pojištěná. Pokud pobíráte invalidní důchod, jste zdravotně pojištěná. Sociálně pojištěná z tohoto důvodu nejste.

Pokud budete zaměstnaná na např. 4 hodiny denně a budete tedy vykonávat činnost zakládající účast na pojištění (vysvětleno výše), budete i “sociálně pojištěná”.