Je v pořádku, že byl invalidní důchod III. stupně přiznán ve výši 5.000 Kč?

Otázka:

Dobrý den, pomáhala jsem své klientce vyřídit ID. Paní byl ID přiznán. Dokonce ID III. stupně. Paní je mladá, po skončení školy buď pracovala, nebo nějaký čas pečovala o osobu blízkou. Dobu pojištění splnila. Přesto jí byl přiznán ID ve výši necelých 5000,-. Je to v pořádku? Paní nemá a nebude mít tolik možností, aby si hledala práci a pracovala. Ani není v jejích silách si každý měsíc nebo každé čtvrtletí vyřizovat sociální dávky. Chápu, že na vině je asi krátká doba pojištění a nízké výdělky. Dá se s tím něco dělat? Nějak toto rozhodnutí změnit? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je v pořádku, že byl invalidní důchod III. stupně přiznán ve výši 5.000 Kč?

Výpočet invalidního důchodu je velmi složitý – z těchto údajů není možné určit, zda je výpočet proveden správně (dle zákona). Minimální výše invalidního důchodu přiznaného v roce 2016 je 3.210 Kč, takže 5.000 Kč správně být může. Výše invalidního důchodu se počítá ze získaných dob pojištění a vyměřovacích základů (výdělků) z doby před vznikem invalidity. S dobou před vznikem invalidity ve většině případů není možné zásadně pracovat.

U mladých invalidů (do 28 let) je za zákonem stanovených podmínek zaručena určitá výše invalidního důchodu. Co je třeba splnit a jaké je výše invalidního důchodu v těchto případech vysvětluji zde.