Stará a nemocná paní nemá nárok na starobní důchod

Otázka:

Dobrý den,
píši v zastoupení mé známé, jelikož se neorientuje v zákonech a je bezradná a nemocná.
Jedná se o pani *** (dostranany osobní údaje)
Pani už má důchodový věk, ale jak mi sdělila dluží peníze asi na nějakém sociálním pojištění a proto nemůže pobírat důchod.
Já bych ji chtěla velice ráda pomoci a zjistit jaké jsou možnosti, aby ji byl přidělen důchod.
Pani nemá žádné finanční prostředky.
Chtěla bych se zeptat zda by nebylo možné tento dluh zaplatit v nějakých rozumných splátkách, nebo kam se případně obrátit o pomoc.
Ještě jednou podotýkám, že se jedná o nemocnou pani, která je ve vážné finanční situaci a sama si opravdu nedokáže pomoci.
Jedná se opravdu o nemocnou pani, která nemá žádné finanční prostředky,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Stará a nemocná paní nemá nárok na starobní důchod

Možnosti doplacení pojištění z důvodu získání potřebné doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchodu se věnuji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Pokud paní nebyla OSVČ, tak nejde o to, že by dlužila “na nějakém sociálním pojištění”, ale protože zřejmě dlouhodobě nepracovala, nesplnila podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod a ten jí proto nemohl být přiznán. Dalším možnostem, které připadají v úvahu při splnění kratší doby pojištění (tzv. poměrný starobní důchod), se věnuji ve výše odkazovaném článku.

Bližší informace v konkrétním případě poskytnou na důchodovém oddělení příslušné OSSZ. Tyto údaje však mohou být poskytnuty pouze vámi zmiňované paní, nikoliv vám (na OSSZ ji však můžete doprovodit).

To, že se jedná o starou a nemocnou paní je sice smutné, ale kdyby tato paní pracovala když byla “mladší a zdravější”, do této situace by se nedostala. Ničím jiným než penězi (doplacením pojištění) nebo získáním další doby pojištěním (nejčastěji ze zaměstnání) si důchod nezajistí.