Je výhodnější invalidní nebo předčasný starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, prosím vás o radu,

paní máma je rozená (…), pracuje od svých 18 let, nebyla na pracovním úřadu ani jinak nezaměstnaná, žije stále sama a pracuje jako zdravotní sestra, ale je asi 9 měsíců na neschopence. A k tomu ještě má jít po Novém roce na operaci s koleny.

Kdysi pracovala u armády, tak bere nějaké výslužné. Není schopná se vrátit do práce, tak uvažuje o předčasném důchodu i za cenu, že by šla na pracovní úřad.

Ale paní doktorka jí nabízí i plný invalidní důchod.

Prosím o radu, co by pro ni bylo výhodnější, hlavně o to, zda by přišla o výslužné, pokud by šla do předčasného nebo invalidního důchodu.

Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Je výhodnější invalidní nebo předčasný starobní důchod?

Pokud jde o rozdíl mezi předčasným starobním důchodem a invalidním důchodem pro invaliditu třetího stupně, je určitě výhodnější přiznání invalidního důchodu. Starobní i invalidní důchody se v takto předdůchodovém věku počítají prakticky totožně, ale předčasný starobní důchod je krácený.

Sice se specializuji na “civilní” důchody, ale pokud je mi známo, tak výsluha se o výši důchodu krátí. Např.: Osobě, která pobírá výsluhový příspěvek ve výši 15.000 Kč je přiznán invalidní důchod 12.000 Kč. Výsluha se poté zkrátí o výši přiznaného důchodu, tj. nově činí pouze 3.000 Kč. Pokud by byl důchod vyšší než vyplácená výsluha, nenáležela by vůbec.

Dále upozorňuji, že paní si nebude o důchod žádat na OSSZ, ale na Vojenském úřadu sociálního zabezpečení.