Klientce poté přišlo trestní oznámení z ČSSZ, že neoprávněně pobírala mateřskou

Otázka:

Dobrý den, jsem sociální pracovnice z organizace ***. Mám na Vás jeden dotaz: klientka nyní pobírá invalidní důchod III. stupně a to od roku 2019 a to z důvodu onkologického onemocnění. Klientka však zpětně zjistila, že v minulém zaměstnání (kde klientka byla zaměstnána u svého manžela), nedostala papírově smlouvu ani výplatní pásky, poté klientka otěhotněla a šla na mateřskou dovolenou a rok po narození chlapce se u paní projevila onkologická nemoc. Klientce poté přišlo trestní oznámení z ČSSZ, že neoprávněně pobírala mateřskou a chtěli, aby paní celou částku vrátila. Paní šla na POLICII a tam se přiznala, i když o této situaci nevěděla, manžel jí to nesdělil. A nyní paní řeší, zda tato celá situace (práce před mateřskou dovolenou) neovlivní přepočítání invalidního důchodu? Paní má obavy, zda tím, že OSSZ přišla na nedoplatek mateřské dovolené to bude mít vliv na přepočítání ID? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Klientce poté přišlo trestní oznámení z ČSSZ, že neoprávněně pobírala mateřskou

Při výpočtu důchodu se hodnotí péče o dítě do 4 let věku (vysvětluji zde). Tato náhradní doba pojištění není nijak navázána na trvání pracovního poměru a při výpočtu důchodu bude i nadále hodnocena.

Pokud však při výpočtu důchodu byla zhodnocena doba pojištění, která být zhodnocena neměla, ČSSZ samozřejmě nárok na důchod a výpočet přehodnotí. Pokud tyto skutečnosti budou mít vliv na výši důchodu (což velmi pravděpodobně budou), ČSSZ důchod přepočítá. V krajním případě, kdy by v důsledku těchto změn nevznikl na důchod nárok, může jí být důchod odebrán.