Je pro vyšší starobní důchod lepší evidence na ÚP nebo předdůchod?

Otázka:

Dobry den.Od roku 2007 jsem pobiral plny invalidni duchod a od r.2008 dodnes pobiram inv.duchod 2.stupne natrvalo.Narok na radny duchod me vznikme v 63 a 8mesicu a jsem narozen 24.10.1957.Cely zivot mam vse radne placene a 30let jsem delal dve zamestnani…zavisle a osvc.k1.7.2017 jsem musel ze zdravotnich duvodu ukoncit zavisle zamestnani a ukoncit i osvc.Prrobehla 11mesicni podpora v nezamestnanosti a od dubna 2018 jsem v pracovni neschopnosti na uradu prace jiz bez jakychkoliv davek…prijem mam pouze invalidni duchod ve vysi cca 9.400kc.Jak mam postupovat pro co nejvyssi radny duchod…zustat dal na uradu prace az do dovrseni radneho duchodu.vychazi me to pry presne..ci jit do predduchodu…nejpozdeji do nej mohu cca v lete 2019.Vim ze kdybych ted odesel do predcasneho duchodu tak se me trvale snizi cca o 4000kc.Pracovat jiz ze zdravotnich duvodu nemohu.Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je pro vyšší starobní důchod lepší evidence na ÚP nebo předdůchod?

Chybou by bylo soustředit se pouze na co nejvyšší starobní důchod. Vždy je třeba počítat s určitou dobou návratnosti, jak to vysvětluji zde.

Doba pobírání předdůchodu není dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Evidence na úřadu práce se hodnotí v tomto rozsahu. Pro budoucí výši starobního důchodu je vhodné, abyste byl “pojištěný” po co nejdelší dobu (čím více celých let pojištění získáte, tím je důchod vyšší). Z hlediska výše starobního důchodu je tedy vhodnější být v evidenci úřadu práce, která se alespoň částečně hodnotí.

Předdůchod vám oproti evidenci na úřadu práce pro výpočet starobního důchodu nic nepřinese. Zdravotně pojištěný jste z titulu pobírání invalidního důchodu, předdůchod i evidence na ÚP je vyloučenou dobou. Úřad práce se ale alespoň částečně hodnotí jak náhradní doba pojištění, předdůchod se nehodnotí vůbec. Vyšší starobní důchod tedy určitě budete, pokud zůstanete v evidenci ÚP.

Otázka doplněna:

Dobry den…rozumim tomu spravne za kdyz jsem byl nahlasen na uradu prace od 1.7.2017 a pobiral 11mesicu podporu v nezamestnanosti tak mohu jeste po jejich uplynuti byt 3roky  evidovan na uradu prace az do meho radneho duchodu v cca 6.2021 .Zapocitava se me jak tech 11mesicu na podpore a 3roky bez podpory jako odpracovana a jak jsou pripadne kraceny.Narozen 24.10.57…cely zivot vsechna doba odpracovana a od r.1987 dve zamestnani…zavisle a osvc..puv.na povoleni nar.vyboru.Od 1.2015 do 6.2017 pracovni neschopnost a od 1.7.17 nasledne a dodnes na UP a od 3.2018 opet PN pri uradu prace.Dekuji Vam za odpoved prip.rady.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, evidence na úřadu práce se vám bude hodnotit v době, kdy jste pobíral podporu plus další tři rok bez podpory. Evidence na úřadu práce se hodnotí v rozsahu 80 %.

Pro bližší informace si rozklikejte odkazy, které jsem vám zaslal v odpovědi výše.