Otázka:
Přeji hezký dobrý den a mám tento dotaz:
Pobírám částečný invalidní důchod I. stupně. Z důvodu stále se zhoršujícího zdravotního stavu jsem byla nucena po dohodě s odborným lékařem podat žádost o zvýšení stupně invalidity. Absolvovala jsem všechna vyšetření, byla před komisí, kterou tvořila jediná paní doktorka, která moji žádost smetla ze stolu. Protože se můj zdravotní stav skutečně o dost zhoršil, což ostatně dokazují i všechna potřebná vyšetření, tak ani odborní lékaři nechápou postup paní doktorky na posudkové a bylo mi od nich doporučeno podat tzv. námitku. Musím počkat na konečné vyjádření, které mi má přijít z Prahy. Jakmile toto vyjádření obdržím, tak se dostavím na Důchodové pojištění na dané sociální správě v mém okresním městě.
Můj dotaz spočívá v tom, zda budu muset absolvovat všechna vyšetření znova nebo si je krajský úřad sám vyžádá od okresního a já dostanu pouze pozvánku na další komisi? Potřebovala bych ještě vše podrobně vysvětlit, i když to čtu na internetu, tak z toho většinou nejsem moudrá.
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Je po podání námitky třeba absolvovat všechna vyšetření znova?
Jak správně píšete, námitku můžete podat až proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení, které obdržíte doporučeně do vlastních rukou. Další informace naleznete v článku o námitce.
Vyšetření, která jste již absolvovala, znovu absolvovat nebudete – to by nemělo žádný význam. Již jednou doložené lékařské zprávy opakovaně dokládat nemusíte – kompletní spisovou dokumentaci si mezi sebou posudkový a námitkový lékař předají. Pouze pokud by námitkový lékař ke svému rozhodnutí potřeboval další lékařské nálezy, mohl by vás k dalšímu vyšetření poslat. Samotné jednání u námitkového lékaře již poté bude probíhat stejně jako u lékaře posudkového – skutečně obdržíte pozvánku a váš případ posoudí námitkový lékař.
Opravdu máte trochu zmatky v pojmech:
- Námitky nebudete podávat na „Důchodovém pojištění“ dané OSSZ, ale na důchodovém oddělení.
- O námitce nerozhoduje krajský úřad, ale ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), tedy instituce, která vám nyní zašle zamítavé rozhodnutí k vaší současné žádosti. O námitce rozhodují pouze jiní lidé – jiný doktor a jiný pracovník, který na základě posudku námitkového lékaře vydá rozhodnutí o námitce.
Otázka doplněna:
Přeji dobrý den,
chtěla bych Vám velice poděkovat za rychlou odpověď na můj dotaz, zda budu muset absolvovat všechna vyšetření znova při podání námitky. Odpověď je srozumitelná a jasná. Moc děkuji.
Ráda bych se Vás ještě zeptala na tuto otázku. Mám v ruce již doručený Posudek o invaliditě. S ním tedy nesouhlasím ani já, ani mí odborní lékaři. Musím čekat na vyjádření z Prahy a na doručené rozhodnutí, nebo je zde ještě možnost, že by se podala nějaká stížnost nebo odvolání přímo na určitou lékařku? Nejde mi totiž do hlavy, že jediná lékařka o všem rozhodne a já musím čekat další měsíce, než přijde vyjádření z Prahy z ČSSZ.
Díky moc.
Odpověď doplněna:
Námitku (obdoba odvolání) můžete skutečně podat až proti rozhodnutí ČSSZ. Posudek pro invaliditě je pouze podklad pro rozhodnutí, proti kterému teprve můžete podat námitku.
Zamítavá rozhodnutí vydává ČSSZ velmi rychle – v řádu několika málo týdnů.