Jde nějak napadnout rozhodnutí posudkové komise MPSV?

Otázka:

Dobrý den,
přítelkyně žádala o invalidní důchod, bohužel jí byl zamítnut, kvůli špatné nebo vůbec žádné klasifikaci jejích zdrav. potíží, doktorem ČSSZ. Podala tedy žalobu na dotyčné rozhodnutí. Trvalo zhruba půl roku než byla pozvána před posudkovou komisi MPSV, během této doby se její zdrav. stav ještě zhoršil. Posudkové komisi předala lékařské zprávy z tohoto uplynulého roku. Evidentně komise tyto zprávy vůbec nezkoumala, jelikož jí ID znovu nepřiznali. Z těch lékařských zpráv, i z těch předešlých, je jednoznačné, že má vážné, doživotní zdravotní problémy. Proto se chci zeptat, jestli jde nějak napadnout toto rozhodnutí posudkové komise MPSV? Nebo se nějak odvolat u Krajského soudu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jde nějak napadnout rozhodnutí posudkové komise MPSV?

Proti rozsudku krajského soudu je možné podat pouze kasační stížnost. Zde však již nedochází k novému posuzování zdravotního stavu, ale řeší se např. vady řízení. Navíc musíte být zastoupeni advokátem (nemáte-li právnické vzdělání). Pokud se od posledního posouzení zdravotní stav vaší přítelkyně zhoršil, doporučuji uplatnit novou žádost o invalidní důchod.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď k posudkové komisi MPSV. Bohužel poslední přezkoumání spíše nepřezkoumání zdrav. stavu u přítelkyně bylo teď v únoru. To znamená, že má počkat a zkusit pak zažádat znovu? a za jak dlouho? a musí se zdrav. stav zhoršit než je teď? ono už to moc horší být nemůže…

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V rámci námitky a soudního přezkumu by se měl hodnotit zdravotní stav k datu prvotního posouzení. Pokud se domníváte, že se od té doby zdravotní stav zhoršil, můžete zkusit znovu uplatnit žádost o invalidní důchod. Není možné obecně určovat, že po nějaké době už bude zdravotní stav odpovídat invaliditě a do té doby ne. Prostě žádost opět uplatněte a uvidíte. Nemůže se stát nic horšího, než že žádost bude opět zamítnuta.