Je péče náhradní doba pojištění?

Otázka:

Dobrý den, mám prosbu o ujasnění otázky péče a důchodu. Zajímá mě, zda péče se počítá jako zaměstnání nebo náhradní doba. Četla jsem o tom, že když splním podmínku 30ti let zaměstnání bez ND, mám nárok na důchod. Můžu si tedy k odpracovaným letům přičíst péči, nebo je to také ND? Díky moc, omlouvám se, mám v tom zmatek. S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je péče náhradní doba pojištění?

Co je to náhradní doba pojištění, vysvětluji zde. Doba péče je náhradní dobou pojištění a nezapočítává se tedy do 30 let pojištění, což je jedna z možností, za kterých může vzniknout nárok na starobní důchod.

Otázka doplněna:

Mockrát děkuji za odpověď, která mi opravdu pomohla. Ještě prosím o jedno – evidence na ÚP bez hmotné podpory po 55tém roce věku – je započítáván rok, ve kterém se dosáhne tohoto věku, nebo se to bere až po příslušném měsíci. Mám na mysli, pokud se někdo narodil například v říjnu, zda se mu to započítává až po měsíci, ve kterém je narozen..

Děkuji Vám moc za odpověď. Je perfektní, že něco jako vaše poradna  existuje.

Odpověď doplněna:

Doba pojištění se počítá se přesností na dny. Hranicí v tomto případě je den 55. narozenin. Před tímto dnem se evidence na úřadu práce bez podpory hodnotí pouze v rozsahu jednoho roku. Za celý život se pak hodnotí nejvýše tři roky bez podpory.