Dlouhodobá péče o dceru a výpočet starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den,
maminka do svých 34 let pracovala (na plný úvazek), pak pečovala o mě (jsem invalidní ve III. stupni), ale ještě cca 6 let pracovala z domova na zkrácený úvazek. Pak 22 let jen pobírala příspěvek na péči o blízkou osobu. V 62 ji byl vyměřen důchod (velmi nízký). Chtěla bych se zeptat, z čeho se v takovém případě důchod vypočítává a jestli je i po šesti letech, kdy maminka důchod pobírá, možné (příp. kde tak učinit) požádat o přepočtení výše důchodu.
Děkuji
S pozdravem a přáním krásného dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dlouhodobá péče o dceru a výpočet starobního důchodu

Informace o hodnocení doby péče při výpočtu důchodu, naleznete zde. Doba péče je tzv. náhradní dobou pojištění a počítá se plně (v zásadě jako např. zaměstnání). “Výdělky” jsou hodnoceny následovně:

V situaci, kdy péče trvala více než 15 let (což je váš případ) se provádí dva výpočty a důchod se přizná výhodnější (vyšší částce):

  1. Doba péče je tzv. vyloučenou dobou a nezhoršuje tak průměrný měsíční výdělek, který žadatel získal v obdobích mimo péči. Tento výpočet bývá výhodnější spíše v případě kratší doby péče.
  2. Při výpočtu důchodu jsou jako vyměřovací základy (výdělky) zhodnoceny příspěvky na péči vyplacené po roce 2006. V období před rokem 2007 se počítá s částkou 96.000 Kč, které se přepočítá na tehdejší hodnotu peněz.

O kontrolu výpočtu důchodu je možné ČSSZ požádat kdykoliv.