Doba učení pro důchod

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem ročník 1961, v letech 1977 – 1980 jsem studovala SOU. Mám 3 děti, ročník 1980, 1983, 1985. S dětmi jsem byla doma 1980 – 1988. Zajímalo by mne, zda se SOU a doba co jsem byla s dětmi doma (starala se o ně) započítává jako náhradní doba pojištění nebo doba pojištění. Zajímalo by mne to, neboť někde se píše, že náhradní doba pojištění (SOU + péče o děti do 4 let) se počítá až od určitého ročníku a jinde zase se píše, že se to počítá jako doba pojištění do určitého ročníku.
Předem děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď:

Doba učení pro důchod

Doba učení i doba péče o dítě do čtyř let věku je náhradní dobou pojištění (Co je to náhradní doba pojištění?). Informace, o které píšete není správná nebo správně interpretovaná (musel bych si přečíst zdroj).

Jak doba péče o děti, tak i doba učení na SOU se vám bude plně hodnotit při hodnocení nároku na starobní důchod i při jeho výpočtu. Tyto náhradní doby pojištění se vám zjednodušeně řečeno budou počítat, jako byste pracovala.

Jistá omezení pro studenty platí až pro dobu studia po roce 1995 a další po roce 2009. Tyto změny se váš však netýkají. Doba péče o dítě do 4 let věku se neomezuje, naopak v poslední době došlo k rozšíření možnosti požádat o zápočet této doby i na muže.