15 let péče po vzniku nároku na starobní důchod

Otázka:

Dobrý den,mám poněkud složitější dotaz.Pečuji o 2 osoby.Maminka-4.stupen,bratr- 2.stupen.Péče od února 2009Taky pobírám rentu pro nemoc z povolání.Můj důchodový věk v září 2020.Je možné,abych v tom září 2020 nepožádala o starobní důchod,přestože budu mít “odpracované”požadované roky a být nadále v evidenci uchazečů na Úřadě práce až do roku 2024,tedy proto,aby péče trvala 15 let?Jde mi o to,že si myslím,že by pro mě bylo výhodnější,aby mi byl důchod počítán z příspěvků na péči a renty,než aby byla doba vyloučená.Zda práci seženu,či ne,snad roli .nehraje.Renta by měla být vyplácena do 65 let.65 let mi bude v lednu 2024 .Tedy že bych o starobní důchod požádala po 15 letech péče.Samozřejmě,že nemůžu vědět,co bude do té doby,ale je to teoreticky možné?A měla bych tím pádem asi o 3 roky víc “odpracovaných”let?Děkuji,s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

15 let péče po vzniku nároku na starobní důchod

Doba péče je náhradní dobou pojištění a náhradní dobu pojištění je možné hodnotit nejpozději do vzniku nároku na starobní důchod, tj. ve vašem případě do dosažení důchodového věku – § 33 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. K 15 letům péče se tedy dopracovat nemůžete.