Otázka:
Občan, věk 36 roků, je v invalidním důchodu 1. stupně , ale nepobírá žádný důchod, protože nikdy nepracoval. Posledních 14 let byl hlášený na úřadu práce, kde byl již vyřazený z evidence. Bude za něj stát hradit pojistné na zdravotní pojištění?
Děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Je občan, který nemá nárok na výplatu invalidního důchodu 1. stupně zdravotně pojištěný?
§ 7 odst. 1 písm. j) zákona č. 48/1997 Sb. přiznává status státního pojištěnce pouze osobám, které jsou bez nároku na výplatu důchodu uznané invalidní ve III. stupni invalidity. Z důvodu uznání invalidity I. stupně tedy tento občan zdravotně pojištěn nebude.
Otázka doplněna:
Vážený pane Maříku,
děkuji za Vaši rychlou odpověď, překvapilo mě to.
Stále mi však vrtá hlavou 2. věta z § 7, odst. 1, písmena b) zákona č. 48/1997 Sb.: „Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží.“
Jak rozumět písmenu b) jinak, než že stát je plátcem pojistného za (všechny) poživatele důchodů (tedy i důchodů při 1. stupni invalidity), ale také za ty osoby, které důchod nepobírají? Nebo snad hraje nějakou zásadní roli pojem „předpis o důchodovém pojištění“?
Omlouvám se, pokud Vás obtěžuji svými „námitkami“.
Těším se na Váš názor.
Odpověď doplněna:
Celé znění vámi citovaného paragrafu je následující:
(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;
Osoba, o které píšete ale není poživatelem důchodu, které byl důchod přiznán. Vámi zmiňované osobě byla žádost o důchod zamítnuta, tj. důchod jí přiznán nebyl.
Zákon o důchodovém pojištění důsledně rozlišuje přiznání důchodu (příp. nárok na důchod) a přiznání výplaty důchodu (příp. nárok na výplatu důchodu. Pěkně je to vidět např. v části 4 Hlavě 6 Dílu 1 zákona č. 155/1995 Sb. Osoba, o které píšete nemá nárok na důchod ani na jeho výplatu.
Zastavení výplaty důchodu se využívá např. u starobních důchodců, kteří už důchod pobírali a následně se rozhodli, že si chtějí další výdělečnou činnosti zvýšit tento již přiznaný důchod. Takový člověk má důchod přiznaný, ale nemá ho vyplácený.
U invalidních důchodců dochází k podobné situaci ve chvíli, kdy se poživatel invalidního důchodu nepodrobí vyšetření zdravotního stavu. Pak dochází k zastavení výplaty invalidního důchodu, ale invalidní důchod je stále přiznán až do případného oduznání invalidity posudkovým lékařem a následného odejmutí důchodu rozhodnutím ČSSZ.
Např. na tyto situace je pamatováno ve vámi citovaném paragrafu.
Doporučuji tuto situaci konzultovat na příslušné zdravotní pojišťovně.