Je nárok na zálohu na důchod?

Otázka:

Dobrý den,mám dvě otázky týkající se id. Mám přiznaný id koimsí z 2.9.,datum vzniku invalidity v květnu a doteď mi nepřišla ani záloha. Na naší pobočce čssz mi akorát sdělili,že chyba se vloudila a já doteď nemám ani zálohu o důchodu nemluvě Jak dlouho průměrně trvá,než by mi měli zákonně vyplatit zálohu?Mohu si stěžovat a kde?Nepřijde mi v pořádku,že někdo,kdo si žádal o důchod později,než já,už má peníze a já pořád nic nemám. Jak zjistím,kdy zhruba mi budou peníze vyplaceny,dá se to zjistit?
Dále se chci zeptat , pokud mám čid a jsem na up bez nároku na podporu,zda se tato doba započítává do starobního důchodu nebo si mám platit dobrovolné důchodové pojištění?děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je nárok na zálohu na důchod?

Zálohy na důchod řeší § 116 odst. 2 zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení:

Orgán sociálního zabezpečení rozhodující o přiznání dávky důchodového pojištění může žadateli o přiznání této dávky poskytovat zálohy na dávku, pokud má za to, že podmínky pro nárok na dávku jsou splněny; pokud tyto podmínky splněny nebyly, je žadatel povinen zálohy neprodleně vrátit. Po přiznání dávky důchodového pojištění zúčtuje orgán sociálního zabezpečení poskytnuté zálohy s přiznanou dávkou.

Jak vidíte, v zákoně je uvedeno, že orgán sociálního zabezpečení, tedy Česká správa sociálního zabezpečení, může (nikoliv, že má povinnost) poskytnout zálohu na důchod.

Každá žádost o důchod je vyřizována individuálně (nikdy nenastanou dva naprosto totožné případy) a za jiných okolností, není tudíž možné argumentovat tím, že někdo jiný má důchod vyřízený dřív.

Obecně platí, že od projednání ČSSZ rozhodne o důchodu do jednoho až dvou měsíců. Bližší informaci vám mohou poskytnout pouze pracovníci ČSSZ nebo OSSZ.

Sociálnímu pojištění invalidního důchodce jsem se věnoval např. v této odpovědi.