Nárok na zálohu důchodu při žádosti o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, byl mi uznán invalidní důchod 3. stupně. Už je to skoro 2 měsíce a pořád nepřišlo ani vyrozumění. Zajímalo by mě, jestli vás nechají celé 3 měsíce úplně bez peněz? Neměla by přijít alespoň záloha? Vždyť člověk nemůže za to, že je nemocný a není schopen pracovat. Z čeho platit nájem atd. To už je asi nezajímá že? Děkuji.

Odpověď:

Nárok na zálohu důchodu při žádosti o invalidní důchod

Jestliže splňujete podmínky pro přiznání invalidního důchodu, Česká správa sociálního zabezpečení vám může poskytnout zálohu. Na zálohu však není ze zákona nárok a je třeba vyčkat na rozhodnutí o důchodové dávce. Doporučuji vám obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, u níž jste podávala žádost. Pracovník důchodového oddělení zjistí, zda je již invalidní důchod spočítaný a zda vám Česká správa sociálního zabezpečení posílá peníze.

Pokud do invalidního důchodu přechází občan ze zaměstnání, není důvod, aby byl tři měsíce bez prostředků – pobírá plat, nebo nemocenskou.

Otázka doplněna:

Dobrý večer, děkuji za předešlou odpověď. Ale zajímalo by mě spíše, kdy by zhruba mělo to vyrozumění a první peníze přijít? Byla jsem u komise 12. 12. 2013. Co se týká nemocenské atd., tak nemám nic, jelikož je mi teprve 18 let s nemoci bojují 7 let a před rokem jsem musela ukončit školu kvůli operaci a hlavně poslední rok nejsem schopna skoro ničeho, natož chodit do práce, i když bych ráda chodila. Na zálohu jsem se ptala z toho důvodů, že mi někdo řekl, jak mu přišlo vyrozumění do 6 týdnu a s tím i peníze za dobu uznání důchodu. Takže s ničím takovým asi v nejbližší době počítat nemám? Děkuji.

Odpověď doplněna:

Nedokáži vám odpovědět, zda vám Česká správa sociální zabezpečení zašle v nejbližší době zálohu. Jak jsem psal v předešlé odpovědi, musíte se obrátit na vaši okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám po náhledu do příslušných aplikací sdělí více informací – toto já z pochopitelných důvodů nejsem schopen zařídit.

Každá žádost o důchod se vyřizuje individuálně, není možné poukazovat na jiné řízení. Nikde jsem nepsal, že v nejbližší době nemáte s penězi počítat, jen vám tuto informaci nejsem schopen sdělit, protože nemám přístup k vašemu spisu.

Obecně je na vyřízení žádost o důchod lhůta 90 dní od uplatnění žádosti (ne od data projednání u posudkového lékaře). Tato lhůta se však dále prodlužuje o dobu, po kterou ČSSZ došetřuje potřebné informace nebo když se čeká na odborné vyšetření apod.