Je možné, že mi invalidní důchod vypočítávali z minimální mzdy?

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod I.stupně od 18 let a k tomu pracuji. V případě, že by výpočet pro starobní důchod ze STOP OVZ vyšel lépe než klasicky z příjmů z práce, bude se mi k důchodu ze stop ovz připočítávat i to „výchovné“? Děkuji.

Dobrý den, od 18 let pobírám invalidní důchod I. stupně (jsem neslyšící), je to již 28 let… Zajímalo by mě, z čeho se tehdy (roky 1991-1995) vypočítával PMV obecně pro osoby, které ještě jen studovaly na SŠ v 18 letech?? Protože se nám důchody dosti liší (v 18 letech žádaný) a neplatí vždy, že ten kdo žádal později má ho vyšší. Je možné, že mi konkrétně tehdy vypočítávali z minimální mzdy a předpokládali „jen 39 let práce“, tj. do věku 57 let a pak se změnily podmínky výpočtu?
Dále při přepočtu na ID II. nebo III. stupně se bude vycházet z takto starého a naprosto současnou dobu nereflektujícího základu (PMV)?? Např. v mém případě pro důchod III.stupně by rozdíl činil klidně několik tisíc korun, kdyby se přímo vycházelo z mých výdělků za život vs. přepočet z prastarého PMV, což v situaci, kdy je každá koruna navíc důležitá hraje podstatnou roli..Existujou výjimky na to nebo by bylo záhodno upozornit ministerstvo na tuto podivnost? Vždyť v takové situaci je více lidí. děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné, že mi invalidní důchod vypočítávali z minimální mzdy?

Výchovné na děti je „navázáno“ na přiznaný starobní důchod. Není podstatné, zda je starobní důchod spočítán klasicky nebo STOP OVZ výpočtem.

Výpočet důchodů se ve vámi uvedeném období (před rokem 1996) řídil zákonem č. 100/1988 Sb. a vyhláškou 149/1988 Sb. V té je pak v § 11 odst. 6 uvedeno:

Považuje-li se za hrubé výdělky u některých skupin občanů pevně stanovená částka (dále jen „fiktivní výdělek“), je touto částkou částka minimální mzdy za měsíc pro zaměstnance odměňované měsíční mzdou…

V § 13 stejné vyhlášky je dále uvedeno:

Invalidní a částečný invalidní důchod občana, kterému vznikl nárok na tento důchod před dovršením věku 28 let nebo podle § 34 a 38 anebo § 56a, se vyměřuje z fiktivního výdělku, pokud skutečně dosažený průměrný měsíční výdělek není pro něj výhodnější.

Invalidní důchody „mladých invalidů“ se tedy tehdy skutečně počítaly z minimální mzdy. Dopočtená doba se u žen hodnotila do dosažení důchodového věku bezdětné ženy, který tehdy skutečně byl 57 let.

Od roku 1996 se důchody počítají podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. V tomto zákoně byl výpočet invalidních důchodů v těchto případech stanoven odlišně.

Při změně stupně invalidity se výše invalidního důchodu přepočte pomocí koeficientů, jak to vysvětluji v tomto článku. Rozhodují je pouze výše invalidního důchodu k datu změny stupně invalidity. Žádné výjimky z tohoto výpočtu neexistují.

Otázka doplněna:

Dekuji za odpověď, takže skutecne minimalni mzda byla použita… Bohužel povazuji za nefér, zvláště pokud nekdo potom nejakou delsi dobu pracoval, ze neni vubec moznost si zvednout to PMV aspon jednou za dlouhy cas. Vzdyt od toho se odviji výpočet stop ovz. Nebo při změně stupně (pri zhoršení stavu) budou vycházet ze napr 30 let stareho pmv- minimalky a navic jeste mensi nasobky procentuální casti…?! Takto mi vyjde silně podprůměrný důchod, který může být podstatně nižší než kdyby to nově spocitali rovnou z výdělků.. :-0. Starobní duchod z celoživotní minimalky musí prece byt dosti podprůměrný.
Vidim tu problém, jednou nízko vyměřený zaklad/duchod = navzdy nízký důchod za techto zákonů, bez ohledu na to jak se snazil cely život (nebo do doby zhoršení zdravi)… Hmm

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Starobní důchod vám nebude počítán pouze STOP OVZ výpočtem, ale i klasicky. Pokud bude tento výpočet lepší, než STOP OVZ výpočet, bude důchod spočítán tímto způsobem. Starobní důchod tedy zdaleka nemusí vycházet nijak špatně.