Má u invalidního důchodce smysl pobírat předdůchod?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku, můj dotaz ní :
Osoba má invalidní důchod 1.stupně, čtyři roky před nárokem na starobní důchod půjde do předdůchodu. Jaký vliv na výši starobního důchodu to bude mít oproti tomu, že by již nepracovala s tím, že nebude přihášena ani na ÚP a zdravotní pojištění za ni bude platit stát, z důvodu invalidity? Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má u invalidního důchodce smysl pobírat předdůchod?

Osobě, která pobírá invalidní důchod bude starobní důchod počítán dvěma způsoby – klasicky a tzv. STOP OVZ výpočtem. Předdůchod není dobou pojištění, ale je vyloučenou dobou. Z tohoto důvodu předdůchod ovlivní pouze „klasický“ výpočet starobního důchodu – STOP OVZ se počítá z OVZ, ze kterého již byl spočítán invalidní důchod, tj. z období před pobíráním předdůchodu. Ve většině případů vychází lepe STOP OVZ výpočet, takže pobírání předdůchodu ve výsledku (s vyšší pravděpodobností) nebude mít žádný vliv na výši starobního důchodu u poživatele invalidního důchodu.

Z hlediska výše starobního důchodu je lepší evidence na úřadu práce, protože díky ní je získáno více doby pojištění a získaná doba pojištění ovlivňuje i STOP OVZ výpočet.