Je možné revidovat datum vzniku invalidity při žádosti o změnu stupně invalidity?

Otázka:

Dobrý den, prosim o odpoved na otazku na problematiku invalidniho duchodu u tzv, „mladeho invalidy“. Byl mne priznan invalidni duchod prvniho stupne v vc. zakladni minimalni procentni vymerou 770kc (invalidita uznana ode dne 2.4.2014), ačkoliv můj zdravotní stav se zhoršoval již před podáním zadosti o invalidni důchod, coz dokladaji i lekarske zpravy. Narozen jsem 28.4.1985. Ztracim timto sanci na pripadny prepocet duchodu ve vyhodnejsi procentni sazbe pro mlade invalidy vzhledem k vekove hranici (28 let) podani zadosti o duchod? Je mozne toto rozhodnuti jeste v budoucnu revidovat napr. u zadosti o zmenu stupne invalitidy? Dekuji velice za objasneni.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné revidovat datum vzniku invalidity při žádosti o změnu stupně invalidity?

Věk do 28 let je jen jednou z podmínek, které byste musel splnit. Druhou podmínkou je, že mezi 18. rokem věku a vznikem nároku na invalidní důchod vám nesmí chybět více než jeden rok pojištění. Vzhledem k výši důchodu, jaká vám nyní vyšla, by splnění této podmínky mohl být problém. Datum podání žádosti pro uplatnění výše uvedeného výpočtu není rozhodující, důležité je datum vzniku invalidity (před 28. rokem věku) a splnění výše uvedené druhé podmínky.

V rámci žádosti o změnu výše invalidní důchodu určitě posudkové lékař nebude měnit datum vzniku invalidity. Pokud nesouhlasíte se způsobem posouzení zdravotního stavu, můžete proti rozhodnutí ČSSZ podat námitku. V ní můžete argumentovat tím, že invalidity podle vás vznikla dříve.

Otázka doplněna:

Dobry vecer, prosim jeste o upresneni, pokud jsem tedy zazadal o invalidni duchod po prekroceni 28 let a invalitida byla stanovena ke dni 2.4. 2014 (narozen 28.4.1985), neexistuje jiz v soucasne dobe moznost ovlivnit vysi vypoctu procentni vymery ve smyslu ochranne procent. vymery invalidity mladych ani po pripadnem doplaceni duchodoveho pojisteni za obdobi, kdy jsem nebyl platcem duchod. pojisteni a pouze jsem dokoncoval studium a hradil zdr. pojisteni (od 28. 4 2003 do 27.4.2009 mi byla zapoctena doba studia na VS, pricemz z duvodu zdr. komplikaci se doba studia prodlouzila do ledna 2012. v obdobi od 2.4.2013 do 1.4. 2014 mi byla zapoctena doba evidence na UP). dekuji moc za doplneni

Odpověď doplněna:

Aby se vás mohl týkat „ochranný výpočet“, musel by být datum vzniku invalidity stanoven do období před vašimi 28. narozeninami. Pak by mohlo být řešením doplacení dobrovolného důchodového pojištění tak, aby vám chyběl méně než rok doby pojištění. Pokud k datu vzniku invalidity došlo až po 28. narozeninách, tento ochranný výpočet se vás týkat nebude (přesněji mohl by, ale až po 15 odpracovaných letech).