Je možné získat dokumenty při podání žádosti o přezkum zdravotního stavu invalidity z webových stránek?

Otázka:

Dobrý den. Moje otázka: Je možné získat patřičné dokumenty při podání žádosti o přezkum zdravotního stavu invalidity z webových stránek, nebo je nutné navštívit osobně příslušnou místní OSSZ? A v případě, že to jde bez osobní návštěvy, můžete prosím uvést odkaz na tyto stránky, kde jsou uvedené patřičné dokumenty na stažení?
Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den. Chtěl bych se prosím ještě zeptat k dodatečně k 1. dotazu, jak ,,staré” by měly být lékařské zprávy, které je potřeba doložit u posudkové komise při přezkumu invalidity? Je mi jasné, že čím novější, tím lépe, ale vzhledem k dlouhým čekacím dobám k odborným lékařům v poslední době je to trochu problém. Budou posudkoví lékaři např. přihlížet k lékařské zprávě z března, když se bude sepisovat žádost o zvýšení stupně invalidity např. v červnu, či červenci? Děkuji moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné získat dokumenty při podání žádosti o přezkum zdravotního stavu invalidity z webových stránek?

Pokud máte na mysli Žádost o změnu výše invalidního důchodu (ale následující by platilo i pro “novou” žádost o důchod), pak tu s vámi může na předepsaném tiskopisu sepsat pouze okresní správa sociálního zabezpečení. Žádost není možné získat z žádného odkazu na internetu – § 82 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb. a § 82 odst. 5 zákona č. 582/1991 Sb.

Neexistuje žádný pevně dané časový limit, jak staré by měly být lékařské zprávy, které dokládají váš zdravotní stav. U v současné době podané žádosti určitě nebude problém u lékařských zpráv vystavených během tohoto roku. Pokud byste měl naopak dokumentaci, která prokazuje zhoršení zdravotního stavu více v minulosti (tedy starší zprávy), mohl by být invalidní důchod zvýšen i zpětně (to ale záleží na posudkovém lékaři).