Jít před důchodem na úřad práce nebo marodit?

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás o radu.
Můj řádný odchod do důchodu bude začátkem roku 2017. Chtěl bych jít do předčasného důchodu o 2 roky dříve. Vzhledem ke špatným vztahům na pracovišti však zvažuji odejít ze zaměstnání co nejdříve. (zhruba v polovině letošního roku) Zajímalo by mě, jestli pro zbývající necelý 1 rok by bylo výhodnější podat výpověď z pracovního poměru a přihlásit se na úřad práce nebo vzhledem k vážným zdravotním problémům, které jsem doposud neřešil, by bylo lepší mít nemocenskou?
Plat mám 24.000,– Kč hrubého. Děkuji za Vaši odpověď

Odpověď:

Jít před důchodem na úřad práce nebo marodit?

Ve vašem případě bych jako ideální volil variantu, kdy byste nepodával výpověď ze svého zaměstnání a odešel byste na dočasnou pracovní neschopnost (nemocenskou). Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti, o které pochopitelně rozhoduje váš lékař (nejsem schopen odhadnout, jak dlouho vás váš lékař nechá narodit), byste se mohl se svým zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru a poté ještě odejít na jedenáct měsíců do evidence úřadu práce. Tímto postupem byste mohl překlenout téměř 2 roky a snížit si tak krácení za předčasný odchod do důchodu.

Pokud se domníváte, že by dohoda o ukončení pracovního poměru s vašim zaměstnavatelem nebyla možná, můžete v průběhu nemocenské podat sám výpověď.

Jestliže se rozhodujete pouze mezi variantou úřadu práce a nemocenskou, je pro vás výhodnější nemocenská, která vychází vyšší než podpora v nezaměstnanosti.