Otázka:
Dobrý den, prosím o vysvětleni a o radu. Mám odsouhlasený předčasný důchod k 31.12. 2022 bez výplaty. Důchodový věk dosáhnu 25.05. 2023, stále pracuji a i po dosažení důchodového věku budu dále pracovat. V přišlém rozhodnutí od ČSSZ je osobní list důchodového pojištění a je v něm uvedena celková doba do 31.12. 2022 48 roků a 133 dnů, a celková doba pojištění 47 roků a 132 dnů. Do dosažení duchodového věku chybí 145 dnů. Otázka jaký je rozdíl mezi celkovou dobou a celkovou dobou pojištění, děla to 1 rok a 1 den. Prosím o radu od jakého dne zvolit uvolnění výplaty starobního důchodu po dosažení dúchodového věku aby se případně započítala další doba pojištění. Jestli by se to vyplatilo. Děkuji předem za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Jaký je rozdíl mezi celkovou dobou a celkovou dobou pojištění?
Celková doba je prostý součet všech dob, které vám byly hodnoceny. Celková doba pojištění je spočítaná doba pojištění, kdy některé by jsou zhodnoceny pouze na 80 % (vysvětluji v tomto článku). Typicky se jedná o studium po 18. roce věku nebo evidence na úřadu práce.
Získat další celý rok doby pojištění nemůžete, protože vám ke dni dosažení důchodového věku bude do dalšího celého roku chybět více než 90 dní (získáte 47 let a 277 dní). Posunutím data přiznání výplaty o 90 dní byste dosáhl stejného výsledku jako získáním dalšího celého roku pojištění (navíc 1,5 % výpočtového základu), ale to jde o klasickou práci na procenta. Přijít o tři důchody kvůli zvýšení o 1,5 % výpočtové základu přináší velmi dlouhou návratnost (běžně přes 10 let). Z mého pohledu nemá smysl posouvat datum přiznání výplaty za datum dosažení důchodového věku.