Jakou formu by měla pracovní aktivita mít, aby byla předmětem důchodového pojištění?

Otázka:

Dobrý den – manželka byla 10 měsíců nezaměstnaná nyní má pracovní poměr na tři měsíce za minimální mzdu do 31/12/2019. Od února 2020má nabídku na práci za cca 5 tis. Kč měsíčně jakou formu by tato pracovní aktivita měla mít – aby byla předmětem důchodového pojištění jak z hlediska doby, tak z hlediska příjmu. Chápu, že to rozmělní její průměr – ale co má dělat, když má 6 roků do důchodu a práci nemůže sehnat. Asi nepatří do důchodové porady – ale souvisí s tím i zdravotní pojištění – při příjmu 5000 Kč nebude muset doplácet z vlastního na zdravotního pojištění- nebo bude muset na UP?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jakou formu by měla pracovní aktivita mít, aby byla předmětem důchodového pojištění?

U běžného pracovního poměru vzniká účast na pojištění u výdělku vyššího než 2.999 Kč měsíčně (zúčtovaný příjem = hrubá mzda). Totéž platí i u dohody o pracovní činnosti (DPČ). Tyto varianty (zkrácený úvazek a DPČ) by tedy byly pro uvedenou situaci vhodné.

U DPČ může manželka zůstat v evidenci ÚP při výdělku do poloviny minimální mzdy (to by splňovala). V tomto případě by z hlediska zdravotního pojištění byla stále státním pojištěncem a nemusela by si doplácet zdravotní pojištění do minimální výše, jak by to bylo u takového výdělku v případě, že by státním pojištěncem nebyla. Toto si ale opravdu ověřte u zdravotní pojišťovny.

Nejvhodnější se tedy z tohoto pohledu v dané situaci jeví DPČ.